A mentők karácsonykor is extrém terhelés alatt dolgoztak – mutatjuk a megdöbbentő számokat!
Az esetek között a sok szén-monoxid-mérgezés, közlekedési baleset és tűzeset mellett különféle rosszullétek voltak a leggyakoribbak.
Pénteken tovább fokozódik a hőség, az ország nagy részén 29 Celsius-fok körüli vagy afeletti napi középhőmérséklet várható.
Nyitókép: Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images
A napok óta tartó hőhullám miatt az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) naponta mintegy 4000 esetet lát el, ami 15-20 százalékos emelkedést jelent az átlagos 3300-3400 esethez képest – nyilatkozta Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője a Telexnek.
Magyarországon lassan egy hete tart az újabb hőhullám, mely miatt jelentősen megnőtt a bejelentések száma az OMSZ-nél.
Pénteken tovább fokozódik a hőség, az ország nagy részén 29 Celsius-fok körüli vagy afeletti napi középhőmérséklet várható, ami miatt piros fokozatú figyelmeztetés van érvényben a legtöbb vármegyében.
Az előrejelzések szerint az éjszakai hőmérséklet sem csökken 20 fok alá, amit trópusi éjszakának nevezünk. Az orvosok szerint a hőség csendes gyilkos, mivel sok esetben nem jegyzik fel halálokként a kánikulát, bár az megnöveli a szív- vagy tüdőbetegségekben szenvedők halálozási kockázatát.
Az idősebb, krónikus betegségben szenvedők viselik a legnehezebben a meleget, de Győrfi Pál szerint a 40 fok körüli hőmérséklet már az egészséges, fiatal szervezeteket is megterheli. A hőhullámok idején statisztikailag is kimutathatóan nő a halálozás: tavaly Európában mintegy 70 ezer ember halt meg a hőség következtében, 2022 júliusában például 16 százalékkal nőtt a többlethalálozás.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közzétett egy dokumentumot a hőség egészségkárosító hatásairól és a veszélyeztetett csoportokról. Az időseknél és csecsemőknél különösen figyelni kell a folyadékbevitelre, míg a krónikus betegek esetében a hőség súlyosbíthatja az állapotukat.
Győrfi Pál az alábbi tanácsokat adta a hőség elviselésére:
„A hőség okozta ájulás előjelei: hányinger, szédülés, fülzúgás, sápadtság, verejtékezés. Ilyen esetben árnyékba kell fektetni az érintettet. A napszúrás súlyosabb eset, ami fejfájással, rossz közérzettel járhat, súlyos esetben mentőt kell hívni. A legsúlyosabb a hőguta, ami az egész szervezet felmelegedését okozza, életveszélyes lehet, és azonnali orvosi segítséget igényel. Soha ne hagyjon senkit zárt autóban, még rövid időre sem” – figyelmeztetett Győrfi Pál.
***